Suffolk County Bowls Association

Affiliated to the English Bowling Federation

 


All content and images © Suffolk County Bowls Association                                   


President - Mr. Barrie Davis

President Elect - Mr. Neil Parfitt

Chairman - Mr. Gary Pleasance

Secretary - Stuart Walsh


Sponsors of Suffolk County Bowls Association

National Indoor Finals - Programme

- National Results

TEAM FINALS


Click for Adams scorecard

v Cleveland


Click for Newton scorecard

v Nottinghamshire

ENGLISH BOWLING FEDERATION  


INDOOR CHAMPIONSHIPS


NEWARK IBC – 23rd April – 28th April 2019


Please see below the playing times for the above championships. As usual we start with the Ladies Harry Carver Team Competition on Tuesday 23rd April, individual competitions will start on Wednesday 24th April. There will be four three hourly sessions on days 1 and 2 for the individual competitions and five sessions of two and a half hours on days 3, and 4 with at least one on the Sunday prior to the Derbyshire Final  This will mean all triples matches are played on the first two days,it is the only way to avoid duplications and fit in the matches to be played by those bowlers who have qualified in more than one competition. Every effort has been made to avoid duplications, however, should there be one which affects the schedule, it may be necessary to bring in a very late session.  It follows that some of you will have to play continuously if you keep winning and I hope those affected appreciate the problem. In view of this, if you have not already notified me of any substitutes, please do not nominate anyone who is already playing in another competition if it affects the schedule.   

Play will commence each day at 9.30 in the individual events. ALL COMPETITORS are asked to register on arrival at the office. Also to help with administration of the competition, markers in singles and skips in pairs and rinks events are asked to collect score cards from the board provided in good time before the start of each match and to return cards to the office immediately on completion.

Bowls will be examined for stamping. County stickers are required. For dress code see the 2019 Federation Yearbook pages 41 and 42.


All competitors must accept that the championship committee have the right to change playing times whenever it proves absolutely necessary.  Should any alterations be  required prior to Newark  then competitors will be notified.

Some players will be required to play on the same rink more than once although not on the same day.


Tie Day Time Rnd Colleen & John Gooch Trophy (Under “25 Open Sings)

A Fri 7. 30 1 Cleveland v Derbyshire

B Fri 2. 30 1 Huntingdonshire v Lincolnshire

C Fri 2. 30 1 Durham v Northumberland

       

F Sat 9. 30 2 Humberside v Winner of A

G Fri 7. 30 2 Northants v Winner of B

H Fri 7. 30 2 Suffolk v Nottinghamshire

J Sat 9. 30 2 Winner of C v Norfolk

      

X Sat 12.00 S/F Winner of J v Winner of F

Y Sat 9. 30 S/F Winner of H v Winner of G

      

* Sun 9. 30 Final Winner of X v Winner of Y

*Final may have to be re-arranged if E. Elmore or A. Pulford  qualifies in the Mixed Pairs and Under 25s Finals



Tie Day Time Rnd Federation Plate (Men’s Singles)

A Fri 9. 30 1 North Essex v North Cambs.

B Thur 9. 30 1 Nottinghamshire v Durham

C Thur 6. 30 1 Northants v Suffolk

D Thur 6. 30 1 Huntingdonshire v Derbyshire

E Thur 12.30 1 Humberside v Cleveland

       

F Fri 5. 00 2 Winner of C v Norfolk

G Fri 12. 00 2 Lincolnshire v Winner of D

H Fri 12. 00 2 Northumberland v Winner of A

J Thur 3. 30 2 Winner of E v Winner of B

       

X Fri 7. 30 S-F Winner of J v Winner of F

Y Fri 7. 30 S-F Winner of H v Winner of G

       

* Sat 5. 00 Final Winner of X v Winner of Y

*Men’s singles Final may have to be put back to 7.30  depending on who qualifies

                                                                          

                                                                              

Tie Day Time Rnd Northamptonshire Trophy               (Mens Sen Sing)  

A Sat 12. 00 1 Durham v Nottinghamshire

B Sat 9. 30 1 North Essex v Derbyshire

C Fri 5. 00 1 Northants v Humberside

D Fri 9. 30 1 Cleveland v Huntingdonshire

       

       

F Sat  2. 30 2 Norfolk v Lincolnshire

G Sat  2. 30 2 Winner of A v North Cambs.

H Sat  12. 00 2 Winner of B v Winner of D

J Fri  7. 30 2 Northumberland v Winner of C

X Sat  5. 00 S-F Winner of G v Winner of F

Y Sat  5. 00 S-F Winner of H v Winner of J

       

 Sun 9. 30 Final Winner of X v Winner of Y

Men’s senior singles Final will have to be re-arranged if                                                                                                                                                                                                   H. Blacklock qualifies in the mixed pairs final and the Senior Singles final.


Tie Day Time Rnd Fred Fossitt Trophy (Mens Pairs)

A Thur 12. 30 1 Nottinghamshire v Cleveland

B Wed 6. 30 1 Durham v Lincolnshire

C Fri 9. 30 1 Northants v Humberside

D Thur 3. 30 1 North Cambs. v Norfolk

E Thur   3. 30 1 Northumberland v Derbyshire

       

F Fri 2. 30 2 Suffolk v Winner of C

G Fri 5. 00 2 Winner of E v Winner of D

H Fri 12. 00 2 Winner of A v Huntingdonshire

J Thur 12. 30 2 North Essex v Winner of B

       

X Sat 2. 30 S-F Winner of F v Winner of G

Y Sat 2. 30 S-F Winner of J v Winner of H

       

 Sat 5. 00 Final Winner of X v Winner of Y


                                                                                                                                               

Tie Day Time Rnd Jubilee Trophy (Men’s Rinks)

A Wed 9.30 1 Lincolnshire v Derbyshire

B Wed 9.30 1 Northumberland v Northants  

C Wed 9.30 1 Cleveland v Huntingdonshire

D Wed 9.30 1 Suffolk v North Cambs.

E Wed 12.30 1 Humberside v Nottinghamshire

       

F Wed 6.30 2 Winner of E v Durham

G Wed 3.30 2 Winner of C v Winner of D

H Wed 6.30 2 Norfolk v North Essex

J Wed 3.30 2 Winner of A v Winner of B

       

X Thur 12. 30 S-F Winner of F v Winner of G

Y Thur 12. 30 S-F Winner of H v Winner of J

       

 Thur 6. 30 Final Winner of X v Winner of Y





Tie Day Time Rnd Northumberland Trophy (Mixed Pairs)

 A Fri 9. 30 1 Huntingdonshire v Lincolnshire

 B Thur 9. 30 1 Suffolk v Cleveland

 C Thur 6. 30 1 Norfolk v Northants

 D Thur 3. 30 1 Derbyshire v Durham

 E Fri 9. 30 1 North Essex v Humberside

       

F Fri 5. 00 2 Winner of A v Nottinghamshire

G Fri 2, 30 2 Winner of E v North Cambs.

H Fri 12.00 2 Winner of B v Northumberland

J Fri 7. 30 2 Winner of D v Winner of C

       

X Sat  9. 30 S-F Winner of J v Winner of G

Y Sat 12.00 S-F Winner of H v Winner of F

       

F Sun 9. 30 Final Winner of X v Winner of Y


Tie Day Time Rnd The Thompson Trophy (Mixed Rinks)

A Wed 12. 30 1 Lincolnshire v Huntingdonshire

B Wed 12. 30 1 Suffolk v North Essex

C Wed 12. 30 1 Nottinghamshire v Derbyshire

D Wed 12. 30 1 North Cambs. v Norfolk

E Wed 12. 30 1 Northants v Northumberland

       

F Wed 6. 30 2 Durham v Winner of D

G Wed 6. 30 2 Winner of B v Cleveland

H Wed 6. 30 2 Humberside v Winner of A

J Wed 6. 30 2 Winner of E v Winner of C

       

X Thurs 9. 30 S-F Winner of H v Winner of G

Y Thurs 9. 30 S-F Winner of J v Winner of F

       

 Thurs 6. 30 Final Winner of X v Winner of Y

                                                    **If anyone qualifies for both the Mixed rinks final and either the                                                                                                            

                                     Ladies or Men’s rinks final, then the Mixed rinks final will be RE-ARRANGED



Tie Day Time Rnd Leah Harrison Challenge Bowl (Ladies Singles)

A Thur 6. 30 1 Derbyshire v Lincolnshire

B Thur 9. 30 1 North Essex v Suffolk

C Fri 12. 00 1 Huntingdonshire v Cleveland

D Wed 12. 30 1 Durham v North Cambs.

E Fri  9. 30 1 Northumberland v Nottinghamshire

       

F Wed  3. 30 2 Winner of D v Norfolk

G Thur

** 3. 30 2 Humberside v Northants

H Sat  12.00 2 Winner of C v Winner of A

J Fri  7. 30 2 Winner of B v Winner of E

       

X Sat 2. 30 S-F Winner of J v Winner of H

Y Fri 9. 30 S-F Winner of F v Winner of G

       

 Sun

**** 9. 30 Final Winner of X v Winner of Y

**Tie G Only if E. Dayes does not qualify in the Rinks and Ladies Rinks Final

**** Final will be played earlier if A.Lennie,

or H. Holroyd are in more than one final.


Tie Day Time Rnd RushbrooK Bowl ( Ladies Sen Sings)

A Wed 6. 30 1 Nottinghamshire v Northumberland

B Thur 9. 30 1 Durham v Lincolnshire

C Thur 3. 30 1 North Essex v Derbyshire

D Thur 9. 30 1 Huntingdonshire v Northants

       

       

F Fri 2. 30 2 Winner of C v Norfolk

G Thur 3. 30 2 North Cambs v Winner of A

H Thur 6. 30 2 Winner of B v Suffolk

J Fri 2. 30 2 Humberside v Winner of D

       

X Sat 9. 30 S-F Winner of G v Winner of J

Y Sat 9. 30 S-F Winner of F v Winner of H

       

 Sat 5. 00 Final Winner of X v Winner of Y

Ladies Senior singles Final may have to be put back to 7.30 depending who qualifies.



Tie Day Time Rnd Joan Robinson Rose Bowl (Ladies Pairs)

A Fri 12.00 1 Durham  v Nottinghamshire

B Fri 12.00 1 Cleveland v North Essex

C Fri 12.00 1 Suffolk v Northants

D Fri 9.30 1 North Cambs. v Huntingdonshire

E Fri 2.30 1 Norfolk v Northumberland

       

F Fri 5. 00 2 Winner of D v Humberside

G Fri 5. 00 2 Derbyshire v Winner of A

H Fri 5. 00 2 Winner of B v Winner of E

J Fri 5. 00 2 Lincolnshire v Winner of c

       

X Sat ****

12. 00 S-F Winner of H v Winner of F

Y Sat 12. 00 S-F Winner of G v Winner of J

       

 Sat 5. 00 Final Winner of X v Winner of Y

**** The time of this Tie may be changed, depending on results from other games



Tie Day Time Rnd Joan Robinson Rose Bowl (Ladies Pairs)

A Fri 12.00 1 Durham  v Nottinghamshire

B Fri 12.00 1 Cleveland v North Essex

C Fri 12.00 1 Suffolk v Northants

D Fri 9.30 1 North Cambs. v Huntingdonshire

E Fri 2.30 1 Norfolk v Northumberland

       

F Fri 5. 00 2 Winner of D v Humberside

G Fri 5. 00 2 Derbyshire v Winner of A

H Fri 5. 00 2 Winner of B v Winner of E

J Fri 5. 00 2 Lincolnshire v Winner of c

       

X Sat ****

12. 00 S-F Winner of H v Winner of F

Y Sat 12. 00 S-F Winner of G v Winner of J

       

 Sat 5. 00 Final Winner of X v Winner of Y